Rozwiązania OPEN SOURCE
Rozwiązania oparte o oprogramowanie open source stanowią ciekawą alternatywę dla dostępnych na rynku rozwiązań typowo komercyjnych. Szczególnie w ostatnich latach daje się zaobserwować na rynku IT trend wzrostowy w odniesieniu do tego typu rozwiązań ze względu na ich dojrzałość technologiczną, elastyczność, niezawodność, a przede wszystkim ze względu na relatywnie korzystny stosunek kosztów utrzymania (wsparcia) do oferowanych funkcjonalności i jakości.
Dla wielu firm bardzo istotnym czynnikiem decydującym o wyborze rozwiązania jest otwarta architektura, w tym otwartość kodu, który każdy może zweryfikować i zmodyfikować pod kątem własnych potrzeb.
Poniżej znajduje się lista rozwiązań z obszaru open source oferowanych przez UpWare.
Dla każdego z nich oferujemy:
- opracowanie projektu,
- wdrożenie,
- szkolenia,
- wsparcie dla użytkowników (asysta techniczna).
NeDi – Backup konfiguracji urządzeń sieciowych i automatyczne wykrywanie topologii sieci
NeDi – NEtwork DIscovery umożliwia automatyczne wykrywanie topologii sieci oraz wykonywanie kopii zapasowych konfiguracji urządzeń sieciowych wraz z kontrolą wersji (możliwością śledzenia zmian).
NeDi obsługuje większość urządzeń czołowych producentów, takich jak CISCO, HP, Aruba, BROCADE, EXTREME, Fortinet, JUNIPER, Netgear i wiele innych.
Komunikacja z urządzeniami odbywa się przez protokół SNMP. Do automatycznego wykrywania topologii wykorzystywane są informacje pozyskane przez protokoły wykrywania sąsiadów: CDP, LLDP, FDP. NeDi sam odnajduje, które interfejsy urządzeń są ze sobą połączone i jest w stanie na tej podstawie wygenerować mapy przedstawiające topologię sieci.
NeDi pozwala również na podstawowy monitoring dostępności, parametrów wydajnościowych (poziom wykorzystania procesora i pamięci) i poboru energii przez urządzenia zasilane przez PoE. Przydatną funkcjonalnością jest możliwość przeprowadzenia operacji masowej konfiguracji urządzeń, np jednym kliknięciem można uruchomić i skonfigurować klienta NTP na wszystkich przełącznikach/routerach w sieci.
Backup konfiguracji wykonywany jest przez SSH lub Telnet, wymagane jest tylko podanie poświadczeń o odpowiednim poziomie. Kopia zapasowa konfiguracji jest szczególnie przydatna na przykład w przypadku awarii urządzenia lub pomyłki administratora i konieczności przywrócenia jego poprzedniej konfiguracji.
Citrix XenServer + Xen Orchestra – system wirtualizacji
Citrix XenServer jest systemem wirtualizacji umożliwiającym tworzenie środowisk wirtualnych na serwerach fizycznych.
Citrix XenServer jest bardziej rozbudowany niż zwykły Xen HyperVisor pod Linux. Z wykorzystaniem dodatku Xen Orchestra (projekt OpenSource do zarządzania Citrix XenServer przez przeglądarkę WWW) daje funkcjonalności podobne jak VMware: możliwe jest zbudowanie klastra na utworzonych pulach serwerów. Funkcjonalność Live Migration pozwala na przenoszenie maszyn wirtualnych pomiędzy hostami w trakcie pracy. Rozwiązanie zapewnia wysoką wydajność.
Graylog — Korelacja logów
Rozwiązanie pozwala zbierać i analizować logi z serwerów i urządzeń sieciowych. Preferowana jest instalacja agenta, możliwe jest również kolekcjonowanie logów przez sysloga. Rozwiązanie jest zbudowane z kilku modułów umożliwiających dodawanie i konfigurowanie pożądanych funkcjonalności. Graylog pozwala przeszukiwać logi i korelować je pomiędzy systemami. Istnieje możliwość tworzenia własnych dashboardów i prezentacji na nich statystyk z użytkowanych aplikacji, oprogramowania narzędziowego, czy systemów operacyjnych, np. błędy serwerów WWW, serwerów aplikacyjnych, baz danych, liczby połączeń SSH, prób połączeń zakończonych niepowodzeniem, itp. Interfejs graficzny ułatwia analizę i prezentację informacji w sposób zrozumiały dla osób nieposiadających odpowiedniej wiedzy technicznej lub nieznających szczegółów funkcjonowania danej aplikacji.